Empire Earth 2

Empire Earth 2
Sztab VVeteranów
Tytuł: Empire Earth 2
Producent: Mad Doc Software
Dystrybutor: CD Projekt
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:2005-05-19
Premiera Świat:
Autor: 5569
Ocena
czytelników 83 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 65% procent
Głosuj na tę grę!
Empire Earth 2

Empire Earth 2



Gdy Empire Earth 2 miało premierę, od wydania „jedynki” minęły 4 lata. Szczerze mówiąc, przez tak długi czas można by oczekiwać gry choćby trochę lepszej. Fani zaś mogą być zawiedzeni, co jednak nie powinno ich zrażać do gry, gdyż mimo wszystko można ją nazwać „grą dobrą”. Grafika jest brzydka, a trzy utwory muzyczne to trochę mało. Podczas przechodzenia gry towarzyszą nam liczne błędy. Produkt jednak nadrabia zaległości dzięki świetnej konstrukcji misji i świetnym narzędziem do gry wieloosobowej. Ale po kolei...

Gra jest podzielona na 3 kampanie (koreańską, niemiecką i amerykańską) oraz na mały zbiór misji - „punkty zwrotne” - w której staczamy np. bitwę na plażach Normandii, obiema stronami. Jest też możliwość rozegrania samouczka. Historia starożytnej Korei zaczyna się, gdy wódz plemienia zakłada państwo – Chosun – a kończy, gdy dzielny koreański lud wypędza ze swoich ziem armię chińską. Kampania niemiecka toczy się w średniowieczu i w nowożytności. Zaczynamy w XII w. kierując Zakonem Krzyżackim. Historia kończy się na zjednoczeniu Niemiec. Kampania amerykańska zaczyna się na początku XIX w., a kończy w 2. połowie XXI w.

Każda mapa jest podzielona na terytoria, które można zdobyć budując lub zajmując wraże Centrum Miejskie. Teren umożliwi produkcję większej liczby jednostek. Budujących się w Centrum robotników wyślemy do zbierania surowców. Dzięki zaawansowanemu systemowi będziemy mogli jednym kliknięciem przydzielić robotnika do zbierania materiałów. Dzielą się one na podstawowe (jedzenie, drewno, kamień, złoto i punkty nauki) i na specjalne (cyna, stal, salareta, ropa, uran), które występują w określonych epokach (np. cyna występuje tylko w I-VII erze). Punkty nauki będą potrzebne do opracowywania wynalazków, które umożliwią nam przejście do następnej ery. Wszystkie epoki obrazują razem pół miliona lat historii ludzkości.

Wokół Centrum Miejskiego zbudujemy budynki cywilne i militarne, a miasto otoczymy murem. Obronę wzmocnimy wieżyczkami, fortecami, a potem wieżyczkami przeciwlotniczymi i działami nadbrzeżnymi. Niektóre budynki można będzie zbudować tylko określoną ilość razy (np. budynki obronne, targowisko, domy). Postawimy też uniwersytety, dzięki którym zdobędziemy punkty nauki. Od miasta do miasta poprowadzimy drogi, które przyśpieszą przemarsz wojsk.

Przejście do następnej ery umożliwi nam opracowywanie nowych technologii. Co trzy lub cztery epoki wygląd jednostek, budynków i ich funkcje się zmienią.

Empire Earth 2 132549,1
Ryc. 1. Żołnierze szybko łamią szyk, a my rwiemy sobie włosy z głowy.


Komputerowi gracze to nie tylko osobnicy, których jedynym zadaniem jest stawienie nam oporu. Możemy tworzyć szlaki handlowe z nimi, planować wojnę oraz dawać im surowce, jednostki, a nawet oddawać terytoria, by utrzymać z nimi pokój. Największym problemem jest to, że nie możemy wysłać do nich wiadomości np. prośby o pomoc. Jest możliwość napisania wiadomości do innych graczy, lecz tylko żywych. Komputer nie rozumie wołania o pomoc. Wadą jest też to, że nie możemy poprosić o surowce, tylko czekać, aż komputer będzie wspaniałomyślny i prześle nam trochę surowców, ale to jest przewidziane tylko w kampanii i tylko w określonych momentach.

Inteligencja, zarówno naszych, jak i wrogich jednostek jest słaba. Jednostki walczące wręcz łamią własny szyk i zaczyna się przepychanka. Gdy wysyłamy jednostki na drugi koniec mapy, nawet nie zwracają uwagi na to, że ktoś je atakuje. A co ciekawe, gdy większą część jednostek wroga już zniszczyliśmy, nawet nie próbują się wycofać. Ustawiając szyk, musimy poczekać, aż jednostki ustawią się na miejscu, w którym akurat się znajdują, a dopiero, gdy wszystkie to uczynią, ruszają tam, gdzie kazaliśmy im ustawić się przed chwilą. W wirze bitwy nie ma na to czasu!! A najgorsze jest to, że czasem jednostki po prostu blokują się na moście lub nawet nie chcą na niego wejść. Gdy dzieje się to pod ostrzałem przeciwnika, pozostaje nam tylko modlić się o to, że gdy jednostki, które blokowały przejście zostaną zniszczone, reszcie udało się przejść przez most. Ale straty i tak będą duże.

Co do poziomu trudności, mam mieszane uczucia. Wróg potrafi wykorzystać chwilę, gdy poruszamy się bez obrony przeciwlotniczej i zbombardować nasze oddziały, ale nie umie wycofać swoich jednostek, gdy są masakrowane. Gdy niszczymy jego miasto, przeciwnik nawet nie potrafi się przegrupować.

Empire Earth 2 132549,2
Ryc. 2. Od lewej: grenadier (lekka piechota), żołnierz zawodowy (ciężka piechota), karabinier (lekka jazda), lansjer (ciężka jazda), działo polowe (lekka artyleria), bombarda (ciężka artyleria), kapłan, szpieg (jednostki specjalne).


Walka jest najważniejszym elementem gry, lecz niestety jest jednocześnie dość słaba. Sprowadza się ona do kliknięcia na wroga. Następnie zaczyna się walka. Kończy się ona na wymordowaniu jednostek przeciwnika (lub naszych). Przywódcy militarni lub gospodarczy dają wszelakie premie, które jednak nie mają wielkiego wpływu na grę. W kampaniach przywódcy pełnią role bohaterów, np. Henryka Brandenburskiego. Lecz mimo wszystko bardzo nas raduje chociażby zwycięstwo nad wielką armią Napoleona. Zabawa w niszczenie i zdobywanie miast naprawdę wciąga.

Taktyka opiera się głównie na odpowiednim doborze jednostek, gdyż każda ma specjalną premię przeciwko danym przeciwnikom (np. łucznik ma premię przeciw ciężkiej piechocie). Jednostki dzielą się na 7 klas: lekką piechotę, ciężką piechotę, lekką jazdę, ciężką jazdę, lekką artylerię, ciężką artylerię oraz na jednostki specjalne (jednostki morskie i powietrzne też mają premie). Bardzo ważna jest pora roku, w której prowadzimy działania militarne. Jeżeli jest śnieżyca lub porządnie pada, nie mamy szans na szybki atak. Widoczność też się pogarsza.

Empire Earth 2

| 1 | 2 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
27.02.2009 | Placze2 » Ta gra jest super tylko za mało misji. Amerykański
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - 1 ŚREDNIA OCENA - 30%
Grałem w tą grę jest słaba!!! Co
maciej1234 - 30%
więcej recenzji dodaj recenzję